A divatvilágban az edzőcipők a popkultúra elválaszthatatlan elemeit képezik. Népszerűségük egyre csak nő és a rajongás, amit sokan éreznek ezek iránt a cipők iránt, gyűjtőket is életre hívott. Neked is van néhány pár divatos sportcipő a szekrényedben? Tudd meg, vajon ismerted-e ezeket a tényeket róluk!
1. A Puma és az Adidas márka megalapítói testvérek voltak
Eredetileg mindketten együtt dolgoztak egy Dassler Brothers nevezetű cipőgyárban, később ebből lett az Adidas brand. 1948-ban a testvérpár útjai különváltak, egyikük úgy döntött, önállóan vezeti az Adidas céget, a másik pedig egy új márkát alapított meg, a neve Puma lett.
2. A Jordan modelleket csak szombati napokon árulják
A Nike legendás Jordan új modelljeit csak szombati napokon szabad árusítani – mégpedig azért, mert az érte sorba álló gyerekek így nem maradnak ki az iskolából.
3. A Converse becsődölt
Azt az őrületet nézve, ami napjainkban övezi a márkát, ezt már nehéz elképzelni, de a cég nehéz időszakon esett át pénzügyi szempontból, ami 2001-ben csődhöz vezetett. 2003-ban a Nike vette meg és irányította, mostanra pedig a klasszikus Converse tornacipők a világtörténelem legnagyobb számban eladott cipői.
4. A világ leghíresebb sportcipő gyűjtője a semmiből indult
A neve Mark „Mayor” Farese és több, mint 3,000 pár sportcipője van $ 750,000 értékben. New York Bronx városrészében, szegény családban nőtt fel és a hobbija lett a foglalkozása – minden összegyűjtött pénzét cipőkbe fektette. Gyakran kezelte ezeket beruházásként – a cipőket akár hatszoros áron is tovább tudta értékesíteni. Most már fizetett márkanagykövete azoknak a cégeknek, akik sneakereket gyártanak.
5. Ballépés a sportboxokban
A nagy sportcipő ggyártóknak, mint a Nike és az Adidas, saját boxuk van, ahonnan nézhetik a rangosabb sporteseményeket, mint a US Open vagy az NBA Döntő. Bár ha egy versenytárs cipőjét viseled a boxba lépve, azonnal meg fognak kérni, hogy vesd le vagy vegyél fel a házigazda által gyártott váltócipőt.
6. Az eltűnt Nike
1990. május 27-én egy hatalmas Nike szállítmány veszett el a tengeren. A történelem egyik legfurább tengeri incidensében több, mint 80.000 pár Nike cipő veszett oda a Csendes-óceánon, úton Dél-Koreából az USA felé.
7. A New Balance ármatekja
Ha a modell számát 10-zel elosztod, megkapod a New Balance cipő körülbelüli kereskedelmi árát, persze US dollárban, pl. az NB574 = $ 57.40. Egyetlen kivétel a 320-as modell.
8. Személyre szabott cipők – a Vans volt az első
Bizony nem a Nike ID, hanem a Vans volt az egyedire készített cipők úttörője. Az legelső egyedinek mondható modell 1966-ban látott napvilágot. A Vans márka atyja, Paul Van Doren hitt abban, hogy jól tud eladni olyan cipőket is, amik a vásárlók kívánságaira vannak szabva, ezért különböző válogatott anyagokat és mintákat hozatott a gyárba, amikből aztán egyedi cipők lettek.
9. A Nike és a Beatles
A Nike volt az első, aki Beatles zenét használt a reklámjában. Ez egyébként a „Revolution No. 9 ” volt, amit az Air Max népszerűsítésére használtak.
10. Az Asics latinul
Az Asics márkanév a latin „Anima Sana in corpore Sano” mondás rövidítése, ami rövidítve úgy hangzik, mint a ma is népszerű mondásunk: „Ép testben ép lélek”.